Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błota

Na początku XVII-tego stulecia utworzono wieś Karwieńskie Błoto na obszarach, które wcześniej uważano za grzęzawiska niewłaściwe do celów osadniczych. Dokonali tego osadnicy z Fryzji - doświadczeni w stawianiu wiosek na obszarach bagiennych i zalewanych przez wodę. Wieś wzniesiono stosownie z holenderskimi projektami - budynki wznoszono w 2 szeregach, a pobliże zmelioryzowano. Stawiano tu domy i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szachulcowej. Do dzisiejszych czasów ocalał budynek z końca osiemnastego stulecia - niestety został wielokrotnie przebudowany oraz zatracił własny oryginalny klimat. Potomkowie "Olendrów" mieszkali na tych terenach do 1945 r. - kiedy zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po ówczesnych osadnikach pozostały w tej okolicy szczątki cmentarza.

Karwieńskie Błoto I i II:

Teraźniejsze Karwieńskie Błota to 2 wsie. Karwieńskie Błoto I to dawniejsza osada, zlokalizowana w większej odległości od brzegu morskiego, tuż przy zasadniczym szlaku komunikacyjnym, tuż przed wjazdem do Karwi, stanowi jakby ekonomiczniejszy wariant noclegowy dla urlopowiczów, którzy - planując tańsze wakacje - chcą korzystać z ślicznej, piaszczystej a także szerokiej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do plaży to ponad 2 kilometry. Krótsza droga wiodąca na plażę wiedzie skrajem wsi Karwieńskie Błoto II, które jest położone bliżej Bałtyku. W obu tych wioskach dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia rozpoczęła się rozwijać turystyka. Wioski oferują kojący, idylliczny relaks, równocześnie oferując zwyczajowe wakacyjne atrakcje w sąsiedniej Karwi.

CMENTARZ EWANGELICKI

Cmentarz ten został założony w połowie XIX wieku. Warto wiedzieć, że w 1990 roku został on wpisany do rejestru zabytków. Jest on zaprojektowany na planie prostokąta otoczonego głogowym żywopłotem. Na terenie cmentarza zachowały się ruiny murowanego grobowca z drugiej połowy XIX wieku oraz szczątki nagrobków - najstarszy z 1848 roku. Obecnie cmentarz nie jest użytkowany. Znajduje się w Karwieńskich Błotach Pierwszych wśród nieużytkowanych pól.

ŚCIEŻKI ROWEROWE

Jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie wyciszenie oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Tutaj nie można narzekać na brak ścieżek rowerowych. Ścieżki te doprowadzą nas do plaży, lasu oraz rezerwatu Widowo. 

Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastrzebiagora.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00